Сім аспектів, які потрібно прояснити до того, як замовити пам'ятник в гранітній майстерні у Чернівцях:

1. На якому цвинтарі буде похований померлий?

Крім загальних нормативів по установці надгробних пам'ятників, у кладовищ є власний регламент. Кожне має право висувати свої вимоги. Вони стосуються габаритів стели, можливості встановити огорожу, обмежують розміри ділянки і навіть права на вибір бригади по установці.

Потрібно враховувати вік кладовища і ступінь його доглянутості. Витончений крихкий пам'ятник, наприклад, на старому і занедбаному цвинтарі може стати жертвою цілого ряду обставин - недбалого поводження, руйнування сусідніх надгробків, падіння гілок з дерев і, на жаль, в тому числі вандалізму або крадіжки.

Має значення і те, як буде виглядати пам'ятник серед інших. Сучасний, дорогий і помітний надгробок може виглядати недоречно і кричущо на фоні старих і скромних стел або просто загубитися на загальному тлі, якщо кладовище тісне і заросло деревами.

Гранітні пам'ятники у Чернівцях

2. На який термін встановлюється цей надгробний пам'ятник?

Це питання здається дивним тільки на перший погляд. Багато спершу ставлять на могилі тимчасові надгробні пам'ятники, щоб через кілька років поміняти його на постійний, більш надійний.

Одна справа - якщо це пам'ятник на могилі літньої людини, далекого родича, останнього в роду. Тоді надгробок має бути встановлено «раз і назавжди», і робити його варто якщо і простим, то максимально довговічним.

Інша - якщо на цій же ділянці будуть ховати і інших членів сім'ї, і передбачається заміна пам'ятника з плином часу при наступних похованнях.

Можна зупинитися на парному надгробку або сімейному меморіалі, але про це тим більш потрібно подумати заздалегідь.

3. Чи буде догляд за пам'ятником і могилою регулярним?

Якщо Ви не плануєте хоча б двічі на рік відвідувати могилу, то краще відмовитися від планів щодо масштабного озеленення та обмежитися невибагливими багатолітниками або газонною травою. А якщо могила, імовірно, буде залишатися без догляду на поточний рік і більше, то на ній, можливо, взагалі не варто висаджувати квіти, і замість квітника покласти надгробну плиту або викласти ділянку гравієм чи плиткою.

Від регулярності догляду залежить і стан самого пам'ятника. Деякі надгробки - наприклад пам'ятники з граніту - чудово протистоять будь-яким впливам навколишнього середовища і капризам погоди.

4. Які Ваші фінансові можливості?

Ціни на пам'ятники можуть відрізнятися в десятки разів. До того ж, до вартості самого надгробка додаються й інші витрати - на доставку, установку, декоративне оформлення і т.д.

Є достатньо можливостей заощадити на виготовленні пам'ятника без шкоди для кінцевого результату. Це завчасна покупка в низький сезон (восени і взимку), придбання типового надгробка, відмова від складних форм і мінімізація ручної роботи в обробці - наприклад, вибір комп'ютерного гравіювання замість ручного. Доставку і установку простого пам'ятника також при необхідності можна зробити самостійно.

Але не на всіх варто економити. Перш за все, це матеріал. Надгробні пам'ятники з полімерграніта дешевше, ніж з натурального каменю. Але дуже ймовірно, що вже через кілька сезонів вас чекають додаткові вкладення в реставрацію, а то і в заміну стели.

5. Який пам'ятник вибрав би сам покійний?

При виборі пам'ятника замовник намагається гідно виконати свій останній борг перед покійним, продемонструвати повагу, а то і просто зробити «не гірше, а краще», ніж у інших.

Логічно, коли надгробні пам'ятники відображають особистість покійного, а не замовника. На цей рахунок може бути і конкретне волевиявлення покійного, яке потрібно поважати. Хтось хоче, щоб на його могилі стояв простий камінь, а родичі не надто витрачалися на похорон; хтось карає зобразити на стелі улюблену машину або музичний інструмент - і це право кожного.

Це стосується і релігійних пам'яток: в ряді випадків, рідня покійного вважатиме доречними символи і елементи оформлення, наприклад, православних, іудейських або мусульманських надгробків.

Пам'ятники у Чернівцях

6. Яке зображення повинно бути на пам'ятнику?

Фотографія для портрета повинна відповідати не тільки технічним вимогам, але і своєму призначенню: викликати світлі спогади про померлого. Не варто використовувати для цього занадто пізні фотографії або ті, які сам покійний вважав невдалими. Якщо для стели використовується кольоровий граніт або сірий мармур, то портрет повинен бути фотокерамічним, або вигравіруваний на окремій гранітній вставці - табличці з портретних сортів граніту.

Зображення на пам'ятнику може бути не тільки портретом: фактично, ви можете помістити на надгробок будь-яку картинку.

7. Які аксесуари прикрасять пам'ятник і облагородять могилу?

Ви не зобов'язані зводити на місці поховання щось ще крім пам'ятника - навіть огорожу. Але аксесуари виконують не тільки декоративні, але і утилітарні функції. Лавочки і столики очевидно зручні відвідувачам. Кіоти і лампади доречні, якщо там зможуть помолитися віруючі. Вази, кашпо, вазони та перголи прикрасять могилу. Але і навпаки, можуть погіршити враження, якщо будуть з зів'ялими квітами або пустувати. Передбачте заздалегідь, що з цього буде використовуватися, а що - просто стояти без діла.